Něco málo o Hukvaldech

                Půvabná obec, ležící v malebném prostředí podhůří Beskyd na úpatí Palkovických hůrek, s dominantou zříceniny mohutného středověkého hradu. Pro svou historii, rozlehlou oboru obklopující hrad i pro překrásnou přírodu jsou Hukvaldy vyhledávaným cílem výletů po celý rok.

           Téměř dvoutisícová obec má původ v obci Sklenov s první písemnou zmínkou z roku 1294 a v obci Rychaltice s první písemnou zmínkou z roku 1394. Obce byly sloučeny v roce 1960 pod názvem Sklenov. Na Hukvaldy byla obec přejmenována až v roce 1982. Dnes se obec skládá ze čtyř částí: Hukvald, Horního Sklenova, Dolního Sklenova a Rychaltic.

             Dominantu obce tvoří zřícenina jednoho z největších hradů na Moravě, jehož počátky se datují do 1. poloviny 13. století. Hrad, jenž je částečně zrestaurován, byl ve své historii mnohokrát obléhán, ale nikdy nebyl dobyt. Zničil jej až požár 5. října 1762. Po něm již nebyl udržován, s výjimkou kaple sv. Ondřeje, obnovené v 19. století. Vystavěn byl jako strážní hrad při obchodní cestě z Olomouce do Krakova a byl stejně jako okolní panství v majetku olomouckých biskupů.

              Součástí hradu je rozsáhlá obora s alejemi buků, dubů, kaštanů a lip, v níž žije stádo muflonů a daňků. Oboru založil olomoucký biskup Vilém Prusinovský z Víckova již roku 1566, když od císaře obdržel dvacet daňků. V hradní oboře, v místě s kouzelnou kulisou hory Kazničov a výbornou akustikou, slouží už několik desetiletí jako koncertní pódium letní amfiteátr. V jeho blízkosti se nachází pomník Lišky Bystorušky, který zde byl v roce 1959 umístěn na popud myslivců a lesníků ostravského kraje na paměť prvního zdejšího provedení Janáčkovy opery. Pokud se dotknete liščina zlatého ocásku a budete si něco přát, do roka se vám přání splní.

              V samotné obci se nacházejí cenné lidové stavby z 18. století – rodný dům Leoše Janáčka ve staré škole, jeho památník, ale i barokní kostelík sv. Maxmiliána, barokní vstupní brána do obory nebo zámeček olomouckých arcibiskupů.


Dostupnost obchodů a restaurací z chalupy do 1 km:)


                  Třikrát týdně jezdí na malé náměstíčko, které je od chalupy cca 50 m, , ,

POJÍZDNÁ PRODEJNA:

která Vám navodí časy dávno minulé.

Provozní doba

Po, St, Pá od 8.15 do 8.30 hod.


KAFETÉRIE: 

která se nachází cca 100 m za chalupou na golfovém hřišti...stačí projít lesíkem:). Nabídneme Vám kávičku s krásným výhledem na hrad Hukvaldy. 

Provozní doba

Po - Ne od 9.00 do 19.00 hod. v sezónu. 


RESTAURACE: 

v centru obce je  6 restaurací, jedna Pizzerie a    cukrárna u Lišky Bystroušky.


 PEKÁRNA:

v centru  obce  se nachází  Hukvaldská pekárna , kde se pečou denně čerstvé Domací koláčky, lopaťáky, buchty.

Provozní doba  -  letní sezóna:

Po - ZAVŘENO, Út - Pá od 8.00 - 17.00 hod.,  So - Ne od 8.00 - 18 hod.


 POTRAVINY:

v centru obce  jsou potraviny  Coop a Večerka pod Hradem.

Provozní doba - potraviny Coop:

Po od 7.00 - 12.00 hod., Út - Pá od 7.00 - 17.00 hod., So od 7.00 - 11.00 hod.

Provozní doba - Večerka:

Po - So od 7.00 - 17.00 hod.,  Ne od 8.00 - 12.00 hod.


 OBCHŮDKY:

v centru obce jsou 4 obchůdky, keramika Zdenica, Starožitnictví, Boutique - Itálie, Čaje s drobnými dárečky.


 LÉKÁRNA:

cca 3 km od chalupy, v Hukvaldech...část Rychaltice u zdravotního střediska.

Provozní doba:

Po od 8.00 - 12.00 hod., Ut -ZAVŘENO, St od 8.00 - 15.30 hod., Čt od 14.00 - 17.00 hod.,

Pá od 8.00 - 12.00 hod.